niedziela, 26 listopada 2023

Co to jest i jakie korzyści przynosi dziennik refleksji?

Grafika wygenerowana przy pomocy AI (Dall-E w przeglądarce Bing)
 

Algorytmy generatywnej sztucznej inteligencji działają jak wyszukiwarki nowej generacji. Przeszukują zasoby i robią streszczenie. Wybierają najbardziej popularne frazy. Nie należy więc spodziewać się dużej oryginalności. Jednak takie wyszukiwanie znacznie ułatwia poszukiwania. Dobre są te, które przy okazji wskazują źródła lecz czerpią ze znacznie szerszych zasobów kulturowych. Źródła sa zazwyczaj internetowe i jest ich zaledwie kilka. Nie jest to pogłębiony przegląd zagadnienia, lecz na początek wystarczy.

Chciałem i ja szybko sprawdzić, czego dowiem się o dzienniku refleksji (i skonfrontuję z już znanymi przeze mnie źródłami i zasobami edukacyjnymi). Najpierw zapytałem w przeglądarce you.com (tekst nieco poprawiony stylistycznie i logicznie). Nową funkcjonalnością takich przeglądarek są propozycje kolejnych pytań, czyli wskazują na dalsze możliwe kierunki rozwinięcia zagadnienia. W tym przypadku przeglądarka zaproponowała pytanie "jakie są korzyści z pisania dziennika refleksji".

"Dziennik refleksji do osobistego zapisu doświadczenia nabytych w procesie się. Może być rozumiany jako przestrzeń, gdzie uczeń zapisuje i zastanawia się nad tym, co się dzieje w procesie uczenia się. Dzienniki mogą mieć różne formy, takie jak papierowy zeszyt, który uczniowie piszą i co jakiś czas udostępniają nauczycielowi. Dziennik refleksji jest bardzo cenną metodą nauczania, której celem jest skłonienie studentów do wniosków nad własnym postępami w nauce.

Dzięki dziennikowi uczniów można lepiej zrozumieć swoje mocne strony, cele i strategie uczenia się. Pomaga także w rozwoju umiejętności samorefleksji, samokontroli i samodyscypliny. Dziennik dotyczyć może pojawiających się problemów w kontekście edukacji, ale może dotyczyć rozwoju osobistego, treningu mentalny czy terapii.

Prowadzenie dziennika refleksji przynosi wiele korzyści. Oto kilka z nich:

  • Samorefleksja i samorozwój : Pisanie w dzienniku pozwala na zrozumienie siebie, swoich myśli, uczuć i doświadczeń. Dzięki temu można lepiej poznać swoje mocne strony, cele i strategie uczenia się.
  • Utrwalanie wiedzy : Pisanie w dzienniku pozwala na utrwalenie wiedzy i doświadczenia. Przez zapisanie informacji, refleksję nad nimi i powtarzanie ich w późniejszym czasie, można lepiej pamiętać i uwzględnić omawiane tematy.
  • Rozwój umiejętności pisarskich : prowadzenie dziennika refleksji ułatwia uczenie się kompetencji pisarskich. Regularne pisanie myśli i doświadczeń pomaga w rozwijaniu umiejętności wypowiedzi pisemnych, organizacji myśli i tworzenia spójnych argumentów.
  • Redukcja stresu i lepsze radzenie sobie z emocjami : Pisanie w dzienniku refleksji może pomóc w zmniejszeniu stresu i dyskomfortu radzeniu sobie z emocjami. To forma samoekspresji, która może uwzględniać uczucie kontroli nad emocjami.
  • Monitorowanie postępów i zakłóceń : Dziennik umożliwia dostrzeganie problemów życia codziennego. Można w nim zapisywać cele, postępy w ich realizacji i świętować wykonanie. To motywuje do rozwoju i daje energię.
  • Kreatywność i wyobraźnia : Pisanie w dzienniku refleksji może rozwijać wyobraźnię. To przydatne narzędzie do rozwijania własnej wyobraźni i myślenia poza utartymi schematami.
Prowadzenie dziennika może uwzględnić wiele korzyści na poziomie indywidualnym, jak i rozwojowym. Jest to narzędzie, które pomaga w samorozwoju, zrozumieniu siebie i zastosowaniu radzenia sobie z aspektami życia."

Źródło podane przez przeglądarkę:

https://www.enauczanie.com/metody/eportfolio/podrecznik/slownik/dziennik-refleksji

Uzyskane informacje są poprawne, skrótowe i na pierwszy krok w zgłębianiu tematyki wystarczające. Było sporo błędów stylistycznych, które musiałem poprawić. Nie utrudniały zrozumienia treści lecz nie nadawały się do opublikowania w niezmienionej formie. Niestety nie znajduję w nich dobrych porad dla studentów i moich celów dydaktycznych.

Uczę się korzystania z AI także dlatego, by nieustannie być w procesie uczenia się. Wtedy łatwiej zrozumieć trudności i problemy studentów. By "nie zapomniał wół jak cielęciem bół" (sentencja w gwarze zachowuje rym, dlatego ją wykorzystałem).

Ponownie zbieram notatki i przypominam siebie, bo niebawem znowu chcę zaproponować studentom taką formę egzaminu. Poprzez powtarzanie i przetwarzanie lepiej zrozumiem istotę dziennika refleksji i lepiej zapamiętam. A wtedy szybciej wykorzystam w dyskusji ad hoc

c.d.n. (porównanie z innymi przeglądarkami, wykorzystującymi Chat GPT)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

A może refleksje z dziennika refleksji?

Warsztaty edukacyjne nad Łyna. Co żyje w rzece? I jak to pokazać?   A może by tak pisać refleksje razem ze studentami? Opisywać jak powstaje...

Najczęściej czytane w ostatnim roku